«ЖАСАБАЙ ӨКҮНГӨНЧӨ ЖАСАП ӨКҮНГӨН ЖАКШЫ»

Көздөгөн максатка жетүү үчүн талбаган аракет керек. Бул жолку маегибиз өтө аракетчил, позитивдүү жана ийгиликтерди багындыруу жолуна түшкөн бүтүрүүчүбүз Асел Акматалиева менен болду. Окуган ар бириңиздерде өзүңүздөргө болгон ишеним дагы да бекемделип, эң сонун ойлорду ойлонуп, кыялыңыздардагы иштерди ишке ашыруу үчүн аракетке өтөсүздөр деген ойдомун. «Кыргыз-Түрк« Манас »университети аракетчил студенттер үчүн өзүн өнүктүрүүгө көптөгөн мүмкүнчүлүктөрдү түзүп берген Кыргызстандагы эң алдыңкы окуу жайлардын биря. Алы жердны билит алгоританымды жана аталган университеттин бүтүрүүчүсү болгонумду сыймыктануу менна айта алам. Өзгөчө коммуникация факультетинин бүтүрүүчүлөрү өлкөбүздүн медиа-секторунда ийгиликтүү иш алып барып, «Манаста» студент болуп жүргөн кезде окуу менен катар эле теориялык радио жактан алыпан билиманимдиеклык, жактан аллеган билиманимдиеклык, ж телевидение жактан бекемдөө максатында гезит, радио, телевидение жана маалымат и агентедтиктеринде. 3-курсту аяктагандан кийин университет аркылуу Түркиянын алдыңкы медиа булагы болгон Анадолу агенттигинде практикадан өт насип болду. Ошол эле 3-курста Түркияда 28-жолу өткөн Айдын Доган атындагы жаш медиа-адистери фестивалында ТВ репортаж категориясында байгелүү орунду камсыздоого жетиштим. Булар менен катар эле Кыргызстанда да журналистика жан кино жаатында уюштурулган конкурстарг катышыпа, алдыңк орундарг ээ болгонумду жан булардан да маанилүүсү мага жол көрсөткөн агай-эжелерди жол көрсөткна агай-эжелерди жол крсөткна агай-эжелерди жол крсөткна агай-эжелерди жол крсөткна агай-эжелерди жол крсөткна агай-эжелерди жол крсөткн агай-эжелерди жолдостордутйкм Ушул кезге чейин «Манасты» бүтүп, Кыргызстандын жалпыга маалымдоо каражаттарынын биринде иштесем деген гана максатым бар болчу. Өтө кичинекей план коюп алганымды өлкөбүздөгү ошол алдыңкы медиа агенттиктеринин биринде иштеп жатып түшүндүм. Ооба, бир кесипте тажрыйбалуу жана мыкты адис болуш үчүн убакыт талып кылынат. Бирок ички сезим бир жыл болобу, эки жыл болобу чет өлкөнүн жашоосун көрүп келип, кийин дело Кудай буюрса и бересиң деди. Мен да аны уктум. Көрсө чоңураак ойлонуп, бийик максат коюш керек экен. Жаш кезде, энергия барында жана мүмкүнчүлүк болуп турганда эл, жер көргөнгө эмне жетсин? .. эки жыл болобу чет өлкөнүн жашоосун көрүп келип, кийин дело Кудай буюрса и бересиң деди. Мен да аны уктум. Көрсө чоңураак ойлонуп, бийик максат коюш керек экен. Жаш кезде, энергия барында жана мүмкүнчүлүк болуп турганда эл, жер көргөнгө эмне жетсин? .. эки жыл болобу чет өлкөнүн жашоосун көрүп келип, кийин дело Кудай буюрса и бересиң деди. Мен да аны уктум. Көрсө чоңураак ойлонуп, бийик максат коюш керек экен. Жаш кезде, энергия барында жана мүмкүнчүлүк болуп турганда эл, жер көргөнгө эмне жетсин? ..

Көз караштар секунд сайын өзгөрүп жатат. Бул нерсе жакшы, же жаман экенин толук түшүнө элекмин. Учурда Түркияда Сельчук университетинде радио, телевидение жана кино бөлүмүндө магистратурада окуп жатам. Негизи бакалаврдык билимимди жогорулатайын деген планым жок болчу. Бул жакка келүү чечимин кабыл алгоританда жакындарым жана тааныштарым таң калды. Анткени баары мени журналистика тармагында иштейт, мындан ары билимин жогорулатпайт деп ойлошкон экен. Азыр ойлоп көрсөм «Манаста» окуп жүргөн кезде окуудан чыгып эле жумушка жөнөп, башка көпчүлүк студенттер сыяктуу «кантинде» отуруу, же сабактан кабактан кобактан кобактан группалаштар бестарин менсан дэменд менс менс. Бакалавр окуп жатканда практика басым жасап, сынактарга да даярданчу эмесмин. Бирок жакшы эле балл алчумун. Ал эми азыр магистратура окуп жатып эч жерде иштебей жатам. Мындай окуу менен гана алек болгон учурга дагы деле көнө албай YouTube каналым үчүн видео даярдап жатам. Студенттик жашоону мен эми көрүп жаткандаймын. Анткени мен элестеткендей илимий макалаларды анализдеп, көп-көп китеп окууга жана сынактарга даярданып кирүүгө туура келип жатат.

Түркиянын эли жардам бергенди жакшы көрөт. Менин тармагыма байланыштуу медиа, кино, сериал тармактары бизге караганда бир топ алдыда. Башкысы бул өлкө мага жагат. Жашоомдо кандай окуялар, же бурулуштар болбосун баары жакшылыкка деп жооруп коем жана туура чечим болгонуна ишенүүгө аракет кылам. Таза ой, ак ниеттүүлүк болгон жерде түшүнбөстүктөр жана кыйынчылыктар убактылуу болсо керек. Чоң бир ийгилик жараттым деп айтуудан таптакыр алысмын. Бирок алдыга койгон максаттарыма жетүүдө эң биринчи кезекте каалоом жана өжөрлүгү себеп болуп келет. Бир нерсени кааласам жана мээмде элестетип алсам иш жүзүнө ашыргым келе берет. Жасабай өкүнгөнчө жасап өкүнгөн жакшы деп эсептейм.

Эгер бир тармакты катуу жакшы көрсөңөр ошол тармакта өзүңөрдү өнүктүргүлө, ал эми эгер айланаңар силер каалагандай болбой жатса өзүңөрдү издегиле!

Даярдаган: Саадат Казакбаева @ kazakbaeva_7