Окуу жайды аяктап, дүйнөнүн булуң-бурчунда окуп, иштеп жүргөн бүтүрүүчүлөрүбүздүн университетибиз жөнүндөгү ойло ойло, алардын жетишкендиктери бизде бизде кызынбай-болфексы жетишкендиктери бизде кызыгуйсой болтынс жетишкендиктери бизде кызыгуйсій болтсайты жетишкендиктери бизде кызыгуйзыголайн житан. Тагыраагы эмгекчил, ийгиликтүү биз сыймыктанган, башкаларг үлгү кылган "Манастын" бүтүрүүчүлөрүнүн бири Айчүрөк Омокоева менна: "Манаска" жакындарымдын сунушу менен күтүүсүздөн тапшырып калып өткөм.Окуу башталганда окутуучулардын сабак өткөнүн, университеттин тазалыгын, бизг түзүп бергена мүмкүнчүлүктөрүны көрүп була жака тапшырганыма кубангам.Мугалимдера болгон күчү менен бизге бир нерсени үйрөтгө, келечегибизди түптөшүбүзгө салым кошууга аракеттенишчү. өз күчү менен бир нерсеге жетүүгө аракет кылган жаштарды чогултканында.Мисалы биздин группада баардыгынын бийик мотивация сезилип турчу.

Бир-бирибизди карап түздөнүп, болушунча жакшы окууга аракет кылчубуз. "Манастыктарды" бир сөз менен "эмгекчилдер" десем болот. Учурда Германиядагы Дрезден техникалык университетинде магистратурада окуйм. DAAD студенттердин окуусу үчүн баардык шартты түзүп берген сонун программалардын бири. Ай сайына берилүүчү стипендия, окуий программалары өтө ынгайлуу.Эл аралыка университета болгондуктаны жолугушуулар, кечелер, көргөзмөлөр көп болупа турат.Индияданы, Австралияданы, Америкаданы, Азияданы жан башка жактаны окууг келгендер бар.Алар менен таанышуу адамдын дүйнө таанымынын кеңейишине таасир берет.Балким ага чейин стереотиптерин болгон болсо, оюң толугу менен өзгөрөт. Мен келечектеги пландары тууралуу айткандардан эмесмин.Анткени мен үчүн өзүмдү, жаккан нерселеримди табуу маанилүү. Таптым деп айта албайм, издөөдөмүн. Кандайдыр биржевой принциптерди, чектөөлөрдү коюунун кереги жок. ХХI кылымда бат-бат жаны нерселер, түрдүү шарттар чыгып турат.Аларды үйрөнүү, коомдун агымынан артта калбай кетүү маанилүү.

Бир нерсени баштоодо даяр эмесмин, кыла албай калам, азыр убагы эмес деп коркпош керек. Старт үчүн, өзгөртүү үчүн идеалдуу убакыт болбойт. Болгону уб биракта чечкиндүү болуп баштап салуу керек. Андан ары жаны иш чыгат, аласын, кошосун, өзгөртөсүн, эн негизгиси өнүгөсүн. Келечекте башкаларга кеңешим, коркпостон баардык нерсеге аракет кылып көрүү керек, турмуштун ачкычы ар бир адамдын өз колунда.